Ugrás a tartalomhoz

Pécsi Balett

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pécsi Balett
Általános adatok
Alapítva1960.
Státusbalett-társulat
AlapítóEck Imre
FenntartóPécsi Balett Nonprofit Kft.
JátszóhelyekPécsi Nemzeti Színház
Személyzet
FőigazgatóUhrik Teodóra
Művészeti vezetőVincze Balázs
Elérhetőség
Cím7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.
Postacím7603 Pécs, Pf. 27.
Honlappecsibalett.hu
E-mailinfo@pecsibalett.hu
A Wikimédia Commons tartalmaz Pécsi Balett témájú médiaállományokat.

A Pécsi Balett Magyarország egyik híres balett-társulata Pécsett. 1960-ban alakult meg Magyarország első modern balettegyütteseként.

A ma táncművészetének feladata az eszmét hordozó gondolat, és az azt kifejező forma harmóniájának helyreállítása. Törekvésünk, hogy olyan új táncjátékokat hozzunk létre, amelyek elevenen hatnak a ma emberére, formálják, alakítják eszmevilágát, az emberi test, a zene és a látvány szépségének együtt megnyilatkozó erejével.
Eck Imre; 1960
Ez az együttes sokoldalú, kitartó, nagy munkabírású, szenvedélyes emberekből áll, akik alig várják, hogy tanulhassanak. Magas szintű technikai tudással rendelkeznek stiláris berögződések nélkül, könnyedén váltanak a klasszikus technika légiességéről a kortárs mozgásformák földközeliségére." nyilatkozta a társulatról
Cameron McMillan világhírű táncművész-koreográfus; 2010

Története

[szerkesztés]

Az 195960-as évadban már tartottak balettelőadásokat a Pécsi Nemzeti Színházban Téri Tibor, Lőrinc György, és Eck Imre koreográfiáiból. Téri Tibor 1959-ben érkezett Pécsre, a Pécsi Nemzeti Színházba, ahol az ottani táncosokon (Domján Marika és Tibor) kívül leszerződtette az Állami Balett Intézetben (ÁBI) akkor végző évfolyamot: Csifó Ferencet, Fodor Antalt, Medveczky Ilonát, Rónai Mártát, Stimácz Gabriellát. Első bemutatójuk egyfelvonásosokból állt: Rimszkij-Korszakov: Seherezáde, Ravel: Bolero és Kincses József erdélyi népballada-feldolgozása, a Kádár Kata. Az 1960-as második bemutatóra Téri már társakat hívott maga mellé: Lőrinc György (a Balett Intézet akkori igazgatója) Debussy: Egy faun délutánját, Téri Casella: A korsó c. egyfelvonásosát, az ugyancsak meghívott Eck Imre Kabalevszkij: Komádiásokját koreografálta.

Eck Imre

[szerkesztés]

Ennek folytatásaként alakult meg 1960-ban a Pécsi Balett, mely Magyarország első, európai hírű modern balett együttese lett. A Pécsi Balett jellegzetes táncnyelvét Eck Imre a klasszikus balett alapjain a pantomimból, a néptáncból és egy sajátos gesztusnyelvből merítette. Az együttes méltán vívta ki országos és nemzetközi sikereit. Eck Imre, a Pécsi Balett alapítója, 1960-tól 1969-ig balett igazgatója, majd 1992-ig művészeti vezetője és koreográfusa volt az együttesnek. Koreográfusi munkássága a nyolcvanas évek végéig meghatározta a társulat repertoárját. Műveiben kezdettől fogva a kor problémáiról szólt, a színpadi tánc korszerű kifejezési formáit kutatta, sajátos nyelvezetet alakított ki, amelyben a jazztánc, az akrobatika és a pantomim elemeit ötvözte a klasszikus balettel. Többnyire inkább kisebb formátumú műveket készített, amelyekhez szívesen használta fel kortárs zeneszerzők műveit. A hetvenes években a folklór is megjelent balettjeiben. Készített koreográfiákat az Operaháznak és külföldi együtteseknek (Boston, Belgrád, Helsinki stb.) is. Kossuth-díjas (1978), Liszt Ferenc-díjas (1978), érdemes (1970) és kiváló művész (1988).

Főbb koreográfiái

[szerkesztés]
  • Csongor és Tünde (1959)
  • Az iszonyat balladája (1961)
  • A parancs (1962)
  • Etűdök kékben (1964)
  • A csodálatos mandarin (1965, 1987)
  • Magyar babák (1971)
  • Requiem (1976)
  • Salome (1980)
  • Szerelem (1986)

Tóth Sándor

[szerkesztés]

Tóth Sándor, Liszt Ferenc-díjas, Erkel Ferenc-díjas, érdemes művész, a Pécsi Balett alapító tagja 1969-től 1991-ig volt a Pécsi Balett igazgatója és koreográfusa. Igazgatása alatt indult el egy új vonulat a balett életében, melyben fiatal tehetségek és vendégkoreográfusok lehetőséget kaptak arra, hogy a Pécsi Balettel dolgozhassanak. A szakma és a közönség szívesen fogadta műveit, melyek tükrözték zenei ízlését, formaérzékét, humorát, a klasszikus balett, a jazz iránti vonzódását.

Főbb koreográfiái

[szerkesztés]
  • Társaság (1973)
  • Körtánc (1974)
  • Gyermekgyászdalok (1979)
  • Rómeó és Júlia (1980)

Herczog István

[szerkesztés]

Herczog István Harangozó Gyula-díjas művész 1992-től 2001-ig volt a Pécsi Balett igazgatója és koreográfusa. Neves német balett-társulatok szólistájaként, koreográfusaként, igazgatójaként hosszú, sikeres éveket töltött el a hazánkétól merőben különböző munkamorálú és fejlett menedzsmenttel rendelkező művészi élet közegében. Társulatát az együttes kiváló szólistáiból, Európából szerződtetett fiatal táncosokból és a Pécsi Művészeti Középiskola növendékeiből szervezte újjá. A kritika Herczog István koreográfiai stílusából az ízlést, a zenei és szakmai kultúrát, a klasszikus és modern táncot mértéktartóan elegyítő nyelvezetet, és a művekben mindig jelen lévő artisztikumot emelte ki.

Főbb koreográfiái

[szerkesztés]
  • Az élet állomásai (1991)
  • Coppelia (1993)
  • Carmina Burana (1997)
  • Nosferatu (1998)
  • Zorba, a görög (1999)
  • A kaméliás hölgy (2000)

Keveházi Gábor

[szerkesztés]

2001-ben az együttes vezetését Keveházi Gábor Kossuth-díjas, kiváló művész vette át, művészeti vezetését 2001-től 2003. tavaszáig pedig Egerházi Attila koreográfus. Ők a "legenda folytatódik" szlogent szemük előtt tartva, célul tűzték ki a társulat régi művészi koncepciójának visszaállítását. Korábban is jellemző volt a társulatra, és ma is az, hogy új táncirányzatokat bátran felvállaló együttes, amely a legkülönbözőbb stílusok széles skáláját kívánja repertoárján felsorakoztatni.

Főbb koreográfiái

[szerkesztés]
  • Támad a szél – Egerházi Attila (2001)
  • Kakukkfészek (2002)
  • Carmen szerelmek – Keveházi Gábor, Raza Hammadi, Egerházi Attila,(2002)
  • A fából faragott királyfi, A csodálatos mandarin (2003)

Vincze Balázs

[szerkesztés]

2005. augusztus 1-jétől a Pécsi Balett új igazgatója Vincze Balázs Harangozó Gyula-díjas, Imre Zoltán-díjas és Seregi-díjas táncművész. Vezetésével a Pécsi Balett olyan útra lépett, mely szellemében, szándékában vállaltan nyúl vissza az Eck Imre-i gyökerekhez: nem követni, másolni akar irányzatokat, hanem új, saját stílust és formanyelvet kialakítani. Ehhez meg kell, hogy nyerje, ki kell, hogy nevelje közönségét. Vincze Balázs művészi koncepciójának legfontosabb eleme: a fiataloknak szóló művek létrehozása, táncszerető közönség felnevelése. Az utóbbi évek előadásainak egyéni, karakteres táncnyelve a klasszikus balettől a street dance-ig átívelő széles spektrumból építkezik. A táncszínház legjobb hagyományai valósulnak meg, ahol a tánc, a képi és a dramaturgiai megfogalmazás szerves egységgé fonódik, maradandó színházi élményt adva. A szakmailag és emberileg nívós, erős társulat építése, a táncszerető közönség megtartása és kibővítése mellett legfontosabb feladatának tekintette a tagozati lét megszüntetését, a Pécsi Balett önálló működésének megteremtését. 11 év küzdelem után sikerült tánctörténeti pillanatot írnia: 2017 januárjában Pécs M.J. Város megalapította a szakmailag és gazdaságilag is önálló Pécsi Balett Nonprofit Kft.-t, melynek élére Vincze Balázst nevezte ki ügyvezetőnek. Az önállósodás elérésében nagy segítségére volt dr. Hoppál Péter akkori kultúráért felelős államtitkár.

A Pécsi Balett székhelye 2017-től a Zsolnay Kulturális Negyed, mely székhelyként tökéletesen harmonizál a Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa Program vállalásaival, szemléletével. Szimbolikus jelentése van annak, hogy Pécs városának két fontos, könnyen exportálható márkaneve, a ’Zsolnay’ és a ’Pécsi Balett’ hivatalosan is összefonódott. A Pécsi Balett EKF nagykövetként méltó helyet kapott a Pécs2010 – Európa Kulturális Fővárosa projekt legnagyobb beruházásának helyszínén, mint a Zsolnay Kulturális Negyed rezidens balettegyüttese. A Pécsi Balett önálló működése lehetővé teszi, hogy a tánc univerzális nyelvén Pécs városát képviselje itthon és a nagyvilágban, ezáltal misszióját újra szabadon tudja teljesíteni.

Főbb koreográfiái

[szerkesztés]
  • Bonnie & Clyde (2006)
  • Európai Táncgaléria – Julian Moss, Vincze Balázs, Raza Hammadi (2007)
  • Spartacus 2076 (2007)
  • Bolero (2008)
  • Giselle (2009)
  • Otello (2011)
  • Banális viszonyok-édes finomságok (2013)
  • Diótörő (2013)
  • Carmen (2014)
  • A kis herceg és a planéták (2015)
  • A kis herceg (2016)
  • Faust, az elkárhozott (2016)
  • Száll a kakukk fészkére (2016)
  • A csodálatos mandarin (2016)
  • A fából faragott királyfi (2017)
  • Rómeó és Júlia (2018)[1]

Uhrik Teodóra

[szerkesztés]

2017. október 1-jétől Uhrik Teodóra Kossuth- és Liszt-díjas Érdemes művész, a társulat alapító tagja tölti be a Pécsi Balett Nonprofit Kft. ügyvezetői posztját, Vincze Balázs a továbbiakban művészeti vezetőként vesz részt az operatív ügyek intézésében.

A Pécsi Balett az elmúlt 12 év során vitathatatlanul hazánk egyik legelismertebb, vezető táncegyüttesévé vált. A minőségi munkát igazolja a rangos magyar és külföldi felkérések magas száma, valamint a közönség folyamatos érdeklődése. A Pécsi Balett előadásainak egyéni, karakteres táncnyelve igen széles spektrumból építkezik. A tánc, szerves egységgé formálódik az innovatív vizuális és a dramaturgiai megfogalmazással, így a táncszínház legjobb hagyományai valósulnak meg a színpadon. Vincze Balázs kezei alatt az elmúlt évek során egy erős, összetartó és szakmailag nívós társulat formálódott, mely jelentős előadások sorát hozta létre. A továbbiakban Uhrik Dórával közösen ezt az utat kívánják folytatni, ugyanakkor önállósodva fontos célkitűzés a hangsúlyosabb magyarországi jelenlét és a komolyabb nemzetközi megmutatkozás, mivel a társulat a város meghatározó kulturális exportcikke.

A Pécsi Balett új táncirányzatokat bátran felvállaló együttes, amely a legkülönbözőbb stílusok széles skáláját kívánja repertoárján felsorakoztatni. A műsorpolitika két pillérre támaszkodik. Egyrészről Pécs és a régió nézőközönsége által elvárt polgári értékek reprezentálására törekszik – amennyiben azt a táncműfaj réteg mivolta engedi. Eszerint elsődleges cél legmagasabb művészi és szakmai igénnyel olyan balett előadásokat létrehozása, melyek a nagyközönség és az ifjúság tetszésére is számot tarthatnak, szórakoztatnak, és egyben művészi nevelő-, építő-, elgondolkodtató erővel bírnak. Az értékközvetítés másik pillérét újszerű, kísérletező, esetleg meghökkentő és különlegesen innovatív egyfelvonásos művek bemutatása jelenti. Utóbbi cél teljesüléséhez a szakmai és intézményi önállóság biztosít a korábbinál nagyobb teret és több lehetőséget. A jövőben a Pécsi Balett e rövidebb művekkel kíván táncfesztiválokon, szakmai eseményeken jelen lenni.

Kiemelten fontosnak tartják a fiatal táncszerető generációk felnevelését, a táncművészet népszerűsítését, ezért olyan darabok szerepelnek a repertoáron, melyek az óvodásoktól a középiskolás korosztályon át, a táncot már értő és szerető idősebb generációk érdeklődésére is számot tarthatnak.

Főbb munkái rendezőként, társrendezőként, dramaturgként

[szerkesztés]
  • Hófehérke és a hét törpe - rendező, dramaturg (2011)
  • Otello - dramaturg (2011)
  • Ideje a táncnak gyerekek! - rendező, dramaturg (2013)
  • Diótörő - dramaturg, a rendező munkatársa (2013)
  • Carmen - dramaturg (2014)
  • A kis herceg és a planéták - dramaturg-rendező (2015)
  • A kis herceg - dramaturg (2016)
  • A makrancos hölgy - dramaturg (2017)
  • Rómeó és Júlia - dramaturg (2018)[1]

Előadásaik 2005 szeptemberétől

[szerkesztés]
Zeneszerző Koreográfus Darab Színház Bemutató előadás
Weisz Nándor
Jurányi Patrick
A Notre-Dame-i toronyőr
Pécsi Nemzeti Színház
2005. november 25.
Gioachino Rossini
Góbi Rita
Hamupipőke
Pécsi Nemzeti Színház
2006. március 24.
Bókai Zoltán
Vincze Balázs
Bonnie és Clyde
Káptalan utcai Szabadtéri Színház
2006. június 23.
Kunert Péter
Jurányi Patrick
Bahnhof
Pécsi Nemzeti Színház
2007. március 9.
John Adams
Julian Moss
Állhatatlan
Tettyei Romok
2007. június 22.
Jávori Ferenc
Vincze Balázs
Nem adom fel
Tettyei Romok
2007. június 22.
Pérez Prado
Raza Hammadi
Para Bango
Tettyei Romok
2007. június 22.
Riederauer Richárd
Vincze Balázs
Spartacus 2076
Pécsi Nemzeti Színház
2007. november 23.
Maurice Ravel
Vincze Balázs
Bolero
Tettyei Romok
2008. június 20.
Carl Orff
Herczog István
Carmina Burana
Tettyei Romok
2008. június 20.
Nagy Péter, Jeszenszky György, Párniczky András
Gaál Mariann
Chance Operation
Pécsi Nemzeti Színház
2008. szeptember 24..
Dmitrij Sosztakovics, M. Bagaglio
Zachár Lóránd
Elérhetetlen területek
Pécsi Nemzeti Színház
2009. április 17.
D. Sosztakovics, ifj. Johann Strauss
Raza Hammadi
Sakk Matt
Pécsi Nemzeti Színház
2009. április 17.
Adolphe Adam, Riederauer Richárd
Vincze Balázs, Czebe Tünde
Giselle
Pécsi Nemzeti Színház
2009. november 6.
Szokolay Sándor
Eck Imre
Iszonyat balladája
Pécsi Nemzeti Színház
2010. április 16.
J. S. Bach
Leo Mujić
Change Back
Pécsi Nemzeti Színház
2010. április 16.
Montázs
Nagy Írisz, Vincze Balázs
Szimbiózis
Művészetek palotája
2010. április 29.
Riederauer Richárd
Cameron McMillan
A Jó és a Rossz kertjében
Pécsi Nemzeti Színház
2010. november 19.
Riederauer Richárd
Vincze Balázs, Czebe Tünde
Hófehérke és a hét törpe
Pécsi Nemzeti Színház
2011. április 16.
Solti Árpád
Gaál Mariann
Haláltánc-variációk
Nemzeti Táncszínház
2011. nyár
Giuseppe Verdi, Riederauer Richárd
Vincze Balázs
Otello
Pécsi Nemzeti Színház
2011. november 25.
Liszt Ferenc, montázs
Zachár Lóránd
Lisztmánia
Pécsi Nemzeti Színház
2012. március 23.
Goran Bregović
Zachár Lóránd
Bonyodalmas Balkáni Lakodalmas
Pécsi Nemzeti Színház
2012. október 13.
W. A. Mozart
Vincze Balázs
Banális viszonyok-édes finomságok
Pécsi Nemzeti Színház
2013. február 1.
"Ennio Morricone dallamaival"
Vincze Balázs, r.: Vidákovics Szláven
A Jó, a Rossz és a (CSúf) COLOS
Pécsi Nyári Színház
2013. július 18.
P. I. Csajkovszkij
Vincze Balázs
Diótörő
Pécsi Nemzeti Színház
2013. november 30.
Zachár Lóránt
H-Arcok/Hullámzó talaj
Pécsi Nemzeti Színház
2014. február 7.
Johann Sebastian Bach
Cameron McMillan
H-Arcok/Speak to me
Pécsi Nemzeti Színház
2014. február 7.
G. Bizet - R. Scsedrin, Riederauer Richárd
Vincze Balázs
Carmen
Pécsi Nemzeti Színház
2014. október 24.
Riederauer Richárd -Christoph Willibald Gluck
Cameron McMillan
Orfeusz és Euridiké
Pécsi Nemzeti Színház
2015. április 24.
P. I. Csajkovszkij
Bozsik Yvette
A hattyúk tava
Pécsi Nemzeti Színház
2015. november 29.
30Y, Beck Zoltán és Sárközy Zoltán Papa Rendező: Uhrik Teodóra,

Koreográfus: Vincze Balázs

A kis herceg és a planéták
Pécsi Nemzeti Színház
2016. december 18.
Igor Stravinsky Molnár Zsolt Tűzmadár- szvit
Szolnok
2016. január 9.
30Y, Beck Zoltán és Sárközy Zoltán Papa
Vincze Balázs
A kis herceg
Pécsi Nemzeti Színház
2016. január 29.
Dubrovay László
Vincze Balázs
Faust, az elkárhozott Művészetek Palotája
2016. április 22.
Kovács Benjámin Vincze Balázs Száll a kakukk fészkére Pécsi Nyári Színház 2016. július 1.
Bartók Béla Vincze Balázs A csodálatos mandarin Művészetek Palotája 2016. október 7.
Bartók Béla Molnár Zsolt Táncszvit Szolnok 2017. január 9.
Bartók Béla Vincze Balázs A fából faragott királyfi Kodály Központ 2017. március 25.
Bartók Béla Vincze Balázs Bartók-est: A csodálatos mandarin - A fából faragott királyfi Kodály Központ 2017. április 26.
Kovács Benjámin Földi Béla A makrancos hölgy Pécsi Nemzeti Színház 2017. szeptember 15.
Zenei montázs Földi Béla Footsteps Pécsi Horvát Színház 2018. május 10.
Szergej Rachmanyinov Leo Mujic Diamond Pécsi Horvát Színház 2018. május 10.
Riederauer Richárd

[1]

Vincze Balázs Rómeó és Júlia Pécsi Nemzeti Színház 2018. szeptember 14.

A közelmúlt díjai

[szerkesztés]
  • A táncoktatásért és tánctudományért díj: Rónay Márta, alapító tag
  • VOSZ Megyei Prima-díj a Pécsi Balett Együttesnek
  • Életmű-díj: Bretus Mária
  • Harangozó Gyula-díj: Vincze Balázs
  • Az évad legjobb női táncosa: Balássy Szilvia
  • 'A Pécsi Nemzeti Színházért' nívódíj: Czebe Tünde
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Szabó Márton
  • A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje: Uhrik Dóra, alapító tag
  • Az évad legjobb női táncosa: Nagy Írisz
  • Életmű-díj: Tóth Sándor, alapító tag, egykori igazgató
  • Imre Zoltán-díj: Vincze Balázs - A Pécsi Balett jelenlegi igazgatója
  • A legígéretesebb pályakezdő táncművész: Szabó Márton
  • Az évad legjobb végzős növendéke: Tuboly Szilárd
  • A táncoktatásért-díj: Lovas Pál
  • Az évad legjobb férfi táncművésze: Molnár Zsolt
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Koncz Péter
  • Harangozó Gyula-díj: Nagy Írisz
  • Az évad legjobb férfi táncművésze: Koncz Péter
  • Magyar Ezüst Érdemkereszt: Bajnai Ágnes balett titkár
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Domoszlai Edit
  • Fülöp Viktor-ösztöndíj: Szabó Márton
  • Az évad legjobb női táncművésze: Domoszlai Edit
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Tuboly Szilárd
  • Magyar Arany Érdemkereszt: Vincze Balázs igazgató
  • Az évad legjobb férfi táncművésze: Szabó Márton
  • Magyarország Kiváló Művésze: Lovas Pál
  • Magyar Érdemrend Tisztikereszt: Kovács Zsuzsanna
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Ujvári Katalin
  • Fülöp Viktor-ösztöndíj: Matola Dávid, Kerekes Soma Lőrinc
  • European-American Cultural Institute és az Esztrád Színház művészeti ösztöndíj: Szabó Márton
  • Az évad legjobb női táncművésze: Ujvári Katalin
  • Magyar Érdemrend lovagkeresztje: Czebe Tünde
  • A Pécsi Balett Társulati Díja: Kerekes Soma Lőrinc

A Pécsi Balett Társulati Díja: Kócsy Mónika

Seregi László-díj: Vincze Balázs

Harangozó Gyula-díj: Molnár Zsolt

Fülöp Viktor ösztöndíj: Szabó Márton

A legjobb együttes (20. Országos és Nemzetközi Kortárs Összművészeti Találkozó): Pécsi Balett

Koreográfiai díj (20. Országos és Nemzetközi Kortárs Összművészeti Találkozó): Leo Mujic (Diamond című darabért)

Az évad legígéretesebb pályakezdő táncművésze díj: Karin Iwata

Fülöp Viktor ösztöndíj: Molnár Zsolt

Esztrád Színház művészeti ösztöndíj: Matola Dávid

Arany Bab díj (Magyar Táncfesztivál-Gyermek Táncfesztivál): Hófehérke és a hét törpe[1]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b c d Pécsi Balett (magyar nyelven). www.pecsibalett.hu. (Hozzáférés: 2018. október 4.)

Források

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]